Το Εκτελεστικό Γραφείο είναι το ανώτατο καθοδηγητικό όργανο της ΟΝΝΕΔ μεταξύ δύο συνεδριάσεων της Κεντρικής Επιτροπής. Είναι το διαρκές όργανο που υλοποιεί τις αποφάσεις της Κεντρικής Επιτροπής και το αρμόδιο για όλα τα θέματα που σύμφωνα με τον παρόντα Κανονισμό δεν ανήκουν στην αρμοδιότητα άλλων οργάνων.

Το Εκτελεστικό Γραφείο έχει επικεφαλής τον Πρόεδρο της ΟΝΝΕΔ.

Κώστας Μαμουλής

Αντιπρόεδρος ΟΝΝΕΔ

Απόστολος Γούτας

Υπεύθυνος Οργανώσεων Αττικής

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Οργανώσεων Αττικής: Γιάννης Πήλιουρας, Γιώργος Φράγκος

Κώστας Τσιαγκλιώτης

Γραμματέας ΔΑΠ-ΝΔΦΚ

Αναπληρωτές Γραμματείς ΔΑΠ-ΝΔΦΚ: Σταμάτης Σταμέλος, Χάρης Τσίρας

Βασίλης Γακόπουλος

Υπεύθυνος Πολιτικού Σχεδιασμού

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Πολιτικού Σχεδιασμού: Ζωή Κορδού, Κωστής Λιακόπουλος

Ορφέας Γεωργίου

Γραμματέας Οργανωτικού

Στέλιος Λεριός

Υπεύθυνος Πολιτικής Ακαδημίας

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Πολιτικής Ακαδημίας: Γρηγόρης Μπεκατώρος, Γιώργος Παπαδρόσου

Δημήτρης Ντόντης

Υπεύθυνος ΜΑΚΙ

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι ΜΑΚΙ: Γιώργος Αρβανίτης, Θωμάς Σεβαστιάδης

Νατάσα Παπαδοπούλου

Υπεύθυνη Έρευνας & Καινοτομίας

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Έρευνας & Καινοτομίας: Παναγιώτης Γκανάς, Ευρυπίδης Μπαλάσκας

Παναγιώτης Λεμπέσης

Υπεύθυνος Οργανωτικού για θέματα Βορείου Ελλάδος

Νίκος Σιαδήμας

Γραμματέας Κεντρικής Επιτροπής ΟΝΝΕΔ

Μένιος Κορομηλάς

Υπεύθυνος Περιφερειακών Οργανώσεων

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Περιφερειακών Οργανώσεων: Γιάννης Ξιούφης, Στάθης Τετράδης

Γιάννης Φυτόπουλος

Διευθυντής Πολιτικού Συμβουλίου

Αναπληρωτής Διευθυντής Πολιτικού Συμβουλίου: Δημήτρης Μπελδέκος

Νίκος Θεοδωρόπουλος

Υπεύθυνος Οργανώσεων Εξωτερικού και Ελλήνων της Διασποράς

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Οργανώσεων Εξωτερικού & Ελλήνων της Διασποράς: Γιάννης Αμούτζας, Βασίλης Ψύχας

Μιχάλης Νίκας

Υπεύθυνος Τοπικής Αυτοδιοίκησης

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Τοπικής Αυτοδιοίκησης: Γιάννης Μπιρμπάκος, Φάνης Πασχάλης

Χριστίνα Γιασκουλίδη

Υπεύθυνη Εθελοντισμού

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Εθελοντισμού: Απόστολος Αλεξιάδης, Χρήστος Παπούλιας

Κατερίνα Καραβιώτη

Υπεύθυνη Οικογενειακής Πολιτικής & Ισότητας των Φύλων

Αναπληρώτριες Υπεύθυνες Οικογενειακής Πολιτικής & Ισότητας των Φύλων: Φλώρα Μαλασίδη, Αθηνά Παπαδημητρίου

Κωνσταντίνα Κόλλια

Διευθύντρια Γραφείου Τύπου και Ενημέρωσης

Αναπληρώτρια Διευθύντρια Γραφείου Τύπου & Ενημέρωσης – Υπεύθυνη για τα Περιφερειακά Μέσα: Στεφανία Κάκαρη

Αναπληρώτρια Διευθύντρια Γραφείου Τύπου & Ενημέρωσης: Γιώτα Κοσκινά

Γιώργος Καψιώχας

Διευθυντής Συντονισμού Εκτελεστικού Γραφείου

Γιάννης Αναστασόπουλος

Β' Γραμματέας Κεντρικής Επιτροπής ΟΝΝΕΔ

Χρυσόστομος Τσατσούλης

Υπεύθυνος Οργανώσεων Θεσσαλονίκης

ΑΑναπληρτής Υπεύθυνος Οργανώσεων Θεσσαλονίκης: Σωκράτης Μπρόζος

Σύριλα Μακαρέζου

Υπεύθυνη Διεθνών Σχέσεων

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Διεθνών Σχέσεων: Βασίλης Κεσίδης, Νάσος Μολδοβανίδης, Βασίλης Σακελλάρης
Δημήτρης Γκουλής

Δημήτρης Γκουλής

Υπεύθυνος Στρατηγικού Σχεδιασμού & Επικοινωνίας

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Στρατηγικού Σχεδιασμού & Επικοινωνίας: Γιάννης Ματσούκας, Δημήτρης Ράπτης

Ανέστης Φίσκας

Υπεύθυνος Επιστημονικών Φορέων & Παραγωγικών Τομέων

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Επιστημονικών Φορέων & Παραγωγικών Τομέων: Αντώνης Μιχελόγγονας, Βασίλης Παπαδόπουλος

Δημήτρης Μάγγελ

Υπεύθυνος Κοινωνικής Αλληλεγγύης & Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων

Αναπληρώτριες Υπεύθυνες Κοινωνικής Αλληλεγγύης & Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων: Ειρήνη Πράγια, Αθανασία Χιονίδου

Φωτεινή Ράπτη

Υπεύθυνη Νεανικής Επιχειρηματικότητας & Καταπολέμησης της Ανεργίας

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Νεανικής Επιχειρηματικότητας & Καταπολέμησης της Ανεργίας: Ραφαήλ Κανελλόπουλος, Θανάσης Σούκιας

Νίκος Παπουτσής

Γενικός Διευθυντής ΟΝΝΕΔ

Αναπληρωτές: Σπύρος Ηρειώτης, Νίκος Κρικέλας

Ορισμός Αντιπροέδρου, Εκτελεστικού Γραφείου, Γραμματειών και Αναπληρωτών Εκτελεστικού Γραφείου ΟΝΝΕΔ

 

Σύμφωνα με το άρθρο 21 του Κανονισμού Λειτουργίας της ΟΝΝΕΔ, ως Αντιπρόεδρος της Οργάνωσης ορίζεται ο Κώστας Μαμουλής.

 

Έχουν εκλεγεί από την Κεντρική Επιτροπή της ΟΝΝΕΔ ως Γραμματέας Κεντρικής Επιτροπής ο Νίκος Σιαδήμας και Β’ Γραμματέας Κεντρικής Επιτροπής ο Γιάννης Αναστασόπουλος.

 

Παράλληλα, κατά το άρθρο 22 παρ. 2 του Κανονισμού Λειτουργίας, ορίζονται οι κάτωθι ως μέλη του Εκτελεστικού Γραφείου της Οργάνωσης με τις ακόλουθες αρμοδιότητες – χαρτοφυλάκια:

 

Υπεύθυνος Οργανώσεων Αττικής: Απόστολος Γούτας

Υπεύθυνος Περιφερειακών Οργανώσεων: Μένιος Κορομηλάς

Υπεύθυνος Οργανώσεων Θεσσαλονίκης: Χρυσόστομος Τσατσούλης

Γραμματέας ΔΑΠ-ΝΔΦΚ: Κώστας Τσιαγκλιώτης

Διευθυντής Πολιτικού Συμβουλίου: Γιάννης Φυτόπουλος

Υπεύθυνη Διεθνών Σχέσεων: Σύριλα Μακαρέζου

Υπεύθυνος Πολιτικού Σχεδιασμού: Βασίλης Γακόπουλος

Υπεύθυνος Οργανώσεων Εξωτερικού & Ελλήνων της Διασποράς: Νίκος Θεοδωρόπουλος

Υπεύθυνος Στρατηγικού Σχεδιασμού & Επικοινωνίας: Δημήτρης Γκουλής

Γραμματέας Οργανωτικού: Ορφέας Γεωργίου

Υπεύθυνος Τοπικής Αυτοδιοίκησης: Μιχάλης Νίκας

Υπεύθυνος Επιστημονικών Φορέων & Παραγωγικών Τομέων: Ανέστης Φίσκας

Υπεύθυνος Πολιτικής Ακαδημίας: Στέλιος Λεριός

Υπεύθυνη Εθελοντισμού: Χριστίνα Γιασκουλίδη

Υπεύθυνος Κοινωνικής Αλληλεγγύης & Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων: Δημήτρης Μάγγελ

Υπεύθυνος ΜΑΚΙ: Δημήτρης Ντόντης

Υπεύθυνη Οικογενειακής Πολιτικής & Ισότητας των Φύλων: Κατερίνα Καραβιώτη

Υπεύθυνη Νεανικής Επιχειρηματικότητας & Καταπολέμησης της Ανεργίας: Φωτεινή Ράπτη

Υπεύθυνη Έρευνας & Καινοτομίας: Νατάσα Παπαδοπούλου

Διευθύντρια Γραφείου Τύπου & Ενημέρωσης: Κωνσταντίνα Κόλλια

 

Επιπροσθέτως, σύμφωνα με το άρθρο 23 του Κανονισμού Λειτουργίας, συστήνονται οι ακόλουθες Γραμματείες της ΟΝΝΕΔ, τις οποίες αναλαμβάνουν οι εξής:

 

Γενικός Διευθυντής ΟΝΝΕΔ: Νίκος Παπουτσής

Υπεύθυνος Οργανωτικού για θέματα Βορείου Ελλάδος: Παναγιώτης Λεμπέσης

Διευθυντής Συντονισμού Εκτελεστικού Γραφείου: Γιώργος Καψιώχας

 

Τέλος, κατά το άρθρο 22 παρ. 1, ορίζονται ως αναπληρωτές του Εκτελεστικού Γραφείου οι κάτωθι:

 

Αναπληρωτές Διευθυντές ΟΝΝΕΔ: Σπύρος Ηρειώτης, Νίκος Κρικέλας

Αναπληρώτρια Διευθύντρια Γραφείου Τύπου & Ενημέρωσης – Υπεύθυνη για τα Περιφερειακά Μέσα: Στεφανία Κάκαρη

Αναπληρώτρια Διευθύντρια Γραφείου Τύπου & Ενημέρωσης: Γιώτα Κοσκινά

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Οργανώσεων Αττικής: Γιάννης Πήλιουρας, Γιώργος Φράγκος

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Περιφερειακών Οργανώσεων: Γιάννης Ξιούφης, Στάθης Τετράδης

Αναπληρωτής Υπεύθυνος Οργανώσεων Θεσσαλονίκης: Σωκράτης Μπρόζος

Αναπληρωτές Γραμματείς ΔΑΠ-ΝΔΦΚ: Σταμάτης Σταμέλος, Χάρης Τσίρας

Αναπληρωτής Διευθυντής Πολιτικού Συμβουλίου: Δημήτρης Μπελδέκος

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Διεθνών Σχέσεων: Βασίλης Κεσίδης, Νάσος Μολδοβανίδης, Βασίλης Σακελλάρης

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Πολιτικού Σχεδιασμού: Ζωή Κορδού, Κωστής Λιακόπουλος

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Οργανώσεων Εξωτερικού & Ελλήνων της Διασποράς: Γιάννης Αμούτζας, Βασίλης Ψύχας

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Στρατηγικού Σχεδιασμού & Επικοινωνίας: Γιάννης Ματσούκας, Δημήτρης Ράπτης

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Τοπικής Αυτοδιοίκησης: Γιάννης Μπιρμπάκος, Φάνης Πασχάλης

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Επιστημονικών Φορέων & Παραγωγικών Τομέων: Αντώνης Μιχελόγγονας, Βασίλης Παπαδόπουλος

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Πολιτικής Ακαδημίας: Γρηγόρης Μπεκατώρος, Γιώργος Παπαδρόσου

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Εθελοντισμού: Απόστολος Αλεξιάδης, Χρήστος Παπούλιας

Αναπληρώτριες Υπεύθυνες Κοινωνικής Αλληλεγγύης & Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων: Ειρήνη Πράγια, Αθανασία Χιονίδου

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι ΜΑΚΙ: Γιώργος Αρβανίτης, Θωμάς Σεβαστιάδης

Αναπληρώτριες Υπεύθυνες Οικογενειακής Πολιτικής & Ισότητας των Φύλων: Φλώρα Μαλασίδη, Αθηνά Παπαδημητρίου

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Νεανικής Επιχειρηματικότητας & Καταπολέμησης της Ανεργίας: Ραφαήλ Κανελλόπουλος, Θανάσης Σούκιας

Αναπληρωτές Υπεύθυνοι Έρευνας & Καινοτομίας: Παναγιώτης Γκανάς, Ευρυπίδης Μπαλάσκας

 

Ο Πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ

Παύλος Μαρινάκης